top of page

Türkçe Ders Kaynakları:

1. http://www.acikders.org.tr/course/category.php?id=2

2. https://matematikkoyu.org/docs/cebir.pdf

(Öğrencilere Not: Her kaynakta hata olma ihtimali vardır. Çalıştığınız kaynaklarda yanlış olduğunu düşündüğünüz bir kısım varsa, lütfen bana bildirin.

Ders İçeriği 

Çalışma Soruları

I.     II.    III.    IV.     V.     VI.      VII.

DUYURULAR

        

  • Ofis Saatleri: Salı(14:00-15:00), Perşembe(15:00-16:00

  • TELAFİ SINAVI: Tarih: 31 Mayıs Cuma 2019, Saat:13:00, Sınıf :D3

        Sınav  İçeriği: I. ve II. Ara sınav İçeriği. 

        Not: Telafi sınavına sadece ara sınavlara giremeyen öğrenciler girebilir. Telafi sınavına                girecek öğrenciler lütfen bu durumu en geç 29 mayıs Çarşamba gününe kadar                            altunbulak@gmail.com adresine bildirsinler.

    

  • II.ARA SINAV: Tarih : 23 Mayıs Perşembe 2019, Saat:13:00, Sınıf:D1

  • Sınav İçeriği: Dersin içeriğinin birbirine fazlası ile bağlı olduğu unutulmamalıdır.

  • Ana başlıklar:

  • Denklik bağıntıları,kosetler,Lagrange teoremi,normal alt gruplar, bölüm grupları,Grup homomorfizmaları ve özellikleri, izomorfizma teoremleri, Cayley teoremi, Sylow Teoremleri ve uygulamaları. Cauchy teoremi ve uygulamaları.Not: Yukardaki ana başlıklar, birinci sınav içeriğine fazlası ile bağlıdır. Bu nedenle birinci sınav içeriği ile ikinci sınav içeriğini ayrı ayrı düşünmek mümkün değildir. 

  • I. ARA SINAV: Tarih:4 Nisan Perşembe 2019, Saat:13:00, Sınıf: D1

  • I.Ara Sınav İçeriği:  Düzgün n-genlerin simetrileri, satranç tahtasının simetrileri,oklu karenin ya da noktalı karenin simetrileri, düzgün n-genin simetrilerinin sayısı,simetrinin formal tanımı ve özellikleri, simetrilerin tablo özellikleri, grup tanımı, özellikleri, grup örnekleri grup elemanlarının kuvvetleri, Abel grubu,ve örnekleri, alt gruplar, grup elemanlarının dereceleri, sonlu ve sonsıız grup tanımı ve örnekleri, devirli gruplar ve örnekleri, Dihedral gruplar ve özellikleri, permütasyon grupları ve özellikleri,izomorfizmalar ve örnekleri, özellikleri,Grupların direk çarpımı.(Genel başlıklar bunlar, derste gördüğümüz bütün konular sınava dahildir.)

bottom of page